album lubelscy rowerzyści 2012

Spośród sporego środowiska lubelskich cyklistów nie przypadkiem wybrałem 10 różnych osób, dla których rower jest nieodłącznym elementem codziennego życia.
Podejmując ten temat zależało mi na przedstawieniu realnych postaci, które codziennie, jak najbardziej świadomie wybierają rower jako środek komunikacji w mieście.
Bohaterowie mojej pracy to ludzie niezależni, silni nie tylko fizycznie, ludzie którym nie obojętny jest wizerunek i środowisko miasta w którym żyją, wielu z nich bowiem bierze czynny udział w życiu kulturalnym miasta.
Wszyscy bez wyjątku pomimo fizycznych trudów pedałowania wydają się być szczęśliwsi i o wiele bardziej wolni i otwarci niż ci w autach, którzy zamknięci za szybami samochodów jadą z punktu a do punktu b. W końcu obce są im troski o wzrost cen paliw czy uciążliwe korki w godzinach szczytu.

Projekt składa się z 10ciu fotografii przedstawiających lubelskich rowerzystów, ujętych w proste, czytelne kadry, w których istotną rolę obok nich samych odgrywa rower- za każdym razem inny, ciekawy i wiele mówiący o samym właścicielu. Dodatkowo, każdemu z nich zadałem po 3 pytania dotyczące kwestii związanych z rowerem i Lublinem, co rzuca dodatkowe światło na indywidualne podejście każdego z nich.
Wszystkie fotografie wykonałem przy zastanym świetle dziennym, w miejscach bliskich bohaterom cyklu. Zależało mi na jak najbardziej naturalnym efekcie, w związku z tym retusz komputerowy ograniczyłem do drobnej korekty barw i kontrastów. Do zdjęć użyłem lustrzanki cyfrowej z obiektywami 50mm i 24-70mm.
Całość postanowiłem zaprezentować w formie foto książki, gdyż inspirują mnie różnego rodzaju albumy fotograficzne, ze względu na namacalny ich charakter i nieskończoną możliwość komponowania zdjęcia z tekstem i przestrzenią białej strony książki. Album taki w dowolnej chwili, bez potrzeby wychodzenia z domu czy włączania komputera możemy wziąć do ręki i w wygodnym fotelu oglądać bez końca.